Czterdziestolecie Szczepu w Starej Wsi 2007-11-18.

pamiątkowy znaczek
Komenda Szczepu 69 WDHiZ im. Bohaterów Monte Cassino zaprosiła stowarzyszonych na uroczysty kominek upamiętniający 40 rocznicę powstania Szczepu.
Stowarzyszonych reprezentował Sławomir Szczepanik i Krzysztof Hopfer, a mokotowskie środowisko harcerskie Anna Zarańska i Lucjan Kupczak.

Pieczę nad całością miała Komendantka Szczepu Agnieszka Chempińska dd. Odrobińska. Harcerki i harcerze opowiadali o swoich jednostkach przeplatając opowieści piosenkami. Ania opowiedziała o Pestkach, Szczepan o historii Szczepu, a Lucek o swoich doświadczeniach harcerskich i instruktorskich w Hufcu Węgierska Górka. Tylko Szpila nic nie powiedział, ponieważ Szczepan wystarczająco szeroko wspominał o "historycznych hopferowskich skrótach".

Każdy z wypowiadających się miał przywilej wyrażenia prośby o wspólne zaśpiewanie ulubionej piosenki. Nie pamiętam już o co prosili Ania, Szczepan i Lucek. Natomiast na długo zapamiętam o co sam poprosiłem. To było "Obozowe tango" i w tym momencie zaczęły się schody. Harcerki nie znały tej piosenki, a na ich prośbę, żebym sam zaśpiewał, wybąkałem tylko "to dziewczyny powinny śpiewać to tango". Lucek chyba chciał mnie pogrążyć do szczętu odwołując się do tradycji, że jeżeli środowisko nie zna zaproponowanej piosenki to proponujący śpiewa sam. Naprawdę głupio się czułem. Z trudnej sytuacji wybawił mnie Szczepan intonując refren i dalej już było z górki. Stara wiara mieszając zwrotki z refrenem zadośćuczyniła tradycji i zaśpiewała młodym tę kultową piosenkę. Będę długo i mile wspominał to pokoleniowe spotkanie.

Jako goście otrzymaliśmy z rąk Komendantki Szczepu okolicznościowy, metalowy znaczek upamiętniający uroczystość i nową plakietkę Szczepu.

Tak wyglądali goście na uroczystym kominku,

a tak opisała dh. Wanda Bobrowska biwak na stronie Szczepu.

opracował Szpila 2007-12-07