Obchody 18 maja br. - korekta terminów.

Druhny i Druhowie
Drodzy Przyjaciele

Z żalem muszę Was poinformować, że na skutek nieporozumień pomiędzy Komendą Garnizonu Warszawskiego WP a Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w najbliższą niedzielę 18 maja br. nie odbędzie się tradycyjna uroczystość odprawy warty i złożenia wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji 64 rocznicy bitwy o Monte Cassino, która pierwotnie zaplanowana została na godzinę 12.00. Powodem jest ponoć zbyt późne zgłoszenie terminu i czasu uroczystości ze strony Departamentu Spraw Wojskowych Urzędu do Komendy Garnizonu, co uniemożliwiło udział Kompanii Reprezentacyjnej WP w planowanej odprawie warty. O sprawie nieoficjalnie dowiedziałem się dopiero wczoraj poinformowany w trybie alarmowym przez kombatantów, a dziś potwierdziłem wiarygodność tej informacji w Departamencie Wychowania MON, dając przy okazji wyraz głebokiej dezaprobaty dla zaistniałej sytuacji.
Przyznam szczerze, że podobnego skandalu nie pamiętam w okresie minionego czterdziestolecia mojego udziału w obchodach rocznicowych. Moim zdaniem jest to policzek dla nielicznego już środowiska kombatanckiego b. Żołnierzy 2 Korpusu PSZ na Zachodzie - że o harcerzach nie wspomnę. Jedyną oficjalną, państwową uroczystością w dniu 18 maja br. będzie o godz 12.00 apel pod pomnikiem Bitwy o Monte Caasino przy Alei gen.Władysława Andersa ( na tyłach Arsenału, w/w Kina Muranów i Pałacu Mostowskich ).
W związku z powyższym w zaproszeniach, które przesłałem na Wasze ręce uroczystość pod pomnikiem wskazana jest błędnie tj. wg pierwotnych założeń o godzinie 13.00. Bardzo proszę abyście zweryfikowali swoje plany uczestnictwa w uroczystościach harcerskich naszego ursynowsko-mokotowskiego środowiska 69 Warszawskich Drużyn Harcerskich na godz. 12.00 - od udziału w apelu pod pomnikiem Bitwy o Monte Cassino. Dalsza część programu zawartego w zaproszeniach jest nadal aktualna.

Moi Drodzy - gorąco apeluję do Członków Stowarzyszenia "Czerwone Maki" oraz wszystkich byłych Instruktorów, Harcerzy a także Przyjaciół naszego środowiska o udział w apelu oraz skautowym ognisku na Cyplu Czerniakowskim. Zapracowani i przytłoczeni problemami dnia codziennego nie przeoczmy tego dnia - Dnia Międzypokoleniowego Braterstwa w Służbie. Spotkajmy się przynajmniej raz w roku w kręgu obrzędowego ogniska, aby zamanifestować siłę naszej skautowej wspólnoty. Jest to tym ważniejsze, że w tym roku - znów po wielu latach, Skautki i Skauci spod znaku Czerwonego Maka z Hufca Ursynów oraz Hufca Mokotów rocznicę historycznej bitwy swych Bohaterów obchodzić będą wspólnie. To znaczące wydarzenie dla naszego środowiska.

Wierząc w mobilność Starszyzny Skautowej w imieniu Zarządu Stowarzyszenia
pozostaję z harcerskim pozdrowieniem - C Z U W A J
Sławomir Szczepanik
Warszawa 2008-05-16